Přeskočit na obsah

Učíme psa, aby se rozhodoval správně. Za správné rozhodnutí následuje odměna. Tato hra slouží k tomu, aby se pak pes rozhodl spíše poslechnout Vás místo útěku za něčím zajímavým. Takže díky této hře se nesnažíme kontrolovat psa, ale jeho prostředí a jak v něm zareaguje. Doporučujeme zařadit tuto hru do Vaší denní aktivity se psem. Hodí se nejen k tomu, aby pes lépe kontroloval svoje chování v těžkém prostředí, ale aby například nesežral jídlo ze stolu, když nejste v místnosti. Hodí se i jako zlepšovák při učení výdrže v pozicích jako je sedni, lehni nebo stůj.

Jak na to?

Ukážu psovi, že mám oblíbený pamlsek a schovám si ho do ruky, ruku zavřu v pěst. Dokud se pes dobývá na ruku, zůstává pěst zavřená. Ve chvíli, kdy pes přestane na ruku škrábat, žďuchat do ní čumákem, olizovat jí a tak podobně, tak pěst otevírám a s povelem „můžeš“ („papej“, nebo jakýmkoliv jiným) nechávám psovi jídlo sežrat přímo z ruky nebo mu pamlsek podám druhou rukou.

Pes tedy dostane pamlsek na povel jen ve chvíli, kdy si vybere vhodné chování – kouká na ruku s pamlskem, ale nevyžaduje si ho nevhodným chováním. Psovi neříkám „ne“, „fuj“ nebo jiné zákazové povely, ani „zůstaň“ a podobně. Pes si sám zvolí vhodné chování.

Postupně cvičení ztěžuji, že pěst začínám otevírat – pokud se mi pes vrhá po ruce, opět ruku zavřu v pěst. To opakuji tolikrát do té doby, než zvládnu mít ruku pootevřenou a pes se po ruce nevrhá. Ve chvíli, kdy vydrží se nesápat po ruce, opět dávám povel, který mu povoluje pamlsek sníst.

Když pes zvládá nebrat si jídlo bez povolení z ruky, tak můžu pamlsek položit třeba na zem nebo na židli. Princip je stejný. Pokud by si pes chtěl vzít jídlo bez povelu, je nutné být připraven jídlo zakrýt.

Natoč nám video, jak tvůj pejsek zvládá sebekontrolu a vezme si pamlsek až s uvolňovacím povelem. 🙂
Video vkládej do Facebookové skupiny pod příslušný úkol – TVOJE VOLBA – začátečníci.

Možná se vám to bude zdát krapet infantilní, ale pravdou je, že většina psů hledání svého páníčka prostě miluje! Potřebovat nebudete vůbec nic, snad jen parťáka, který vám pejska podrží, až se půjdete schovat.

Většina psů naprosto miluje čmuchání, zvlášť jestli máte doma některého z rozených čmuchačů (bígl, německý ovčák, teriéři, …). Zařadíte-li proto do dnů pod psa trénink zaměřený na čich, nejen že pejska skvěle unavíte, ale ještě ho naučíte nové dovednosti.
Psi mají čichovou sliznici jednou tak vyšší než my lidé a její celková plocha je až 22× větší, v závislosti na plemeni. Lidé mají 10-20 milionů čichových buněk, zatímco pejsci až 220 milionů!


Natoč nám video, jak vám skvěle jde tento úkol.
Video vkládej do Facebookové skupiny pod příslušný úkol – SCHOVKA.

Tento úkol znamená, že pes bude používat jednu nebo dvě přední tlapky ke kopání do země. Zde je jeden způsob, jak to naučit na povel. Shromáždi nějaké pamlsky a dejte je pod ručník, zatímco tvůj pes bude pozorně sledovat. Nedovol, aby pes používal nos, aby se dostal pod ručník.

Pořád ho slovně povzbuzuj a ukazuj mu, že pod ručníkem jsou pamlsky, a nakonec do ručníku začne hrabat. Jakmile tou tlapkou trochu pohne, řekněte: „Najdi poklad!“ Psa ihned odměňte pamlskem z ruky nebo i zpod ručníku.

U psů, kteří nejsou přirozenými rypadly, to může chvíli trvat. Pamatuj, že hledáte toto kopací chování. Jako povzbuzení mu můžeš dávat pamlsky zpod ručníku nebo z ruky. Pokud náhodou odkryje pamlsek sám, tak následuje samozřejmě pochvala.

Hrabání většina psů miluje a baví se tak na louce nebo na zahradě. Hrabání je samo o sobě fyzicky hodně náročné, pes při něm intenzivně posiluje oblast ramen. Toho můžeme využít a naučit psa například shrabat pod sebe rozprostřený ručník.

Velmi užitečným cvikem je hrabání při péči o psí drápky – pokud naučíme psa hrabat po destičce se smirkovým papírem, obrousí si většinu drápků na předních tlapkách sám a my tak budeme mít méně práce při jejich stříhání, protože bude stačit drápky jen doupravit.

Natoč nám video, jak vám skvěle jde tento úkol.
Video vkládej do Facebookové skupiny pod příslušný úkol  – NAJDI POKLAD.

 

Mnoho psů miluje pohyb. I když nemůžeme očekávat, že tříměsíční štěně bude schopno velkých skoků, můžeme je s tímto konceptem seznámit. Štěňata by se také neměla zatěžovat, aby to nemělo špatný dopad na jejich růst a zdraví.


Postav malou překážku (může to být i koště položené na zemi – především pro štěňátka), dej psa na vodítko, utíkejte a přeskakujte přes překážku. Můžeš přidávat druhé a další překážky a zároveň zvětšovat jejich velikost v průběhu času. Můžeš také naučit psa zvládat skok samostatně, když jdete vedle.


Tento úkol můžeš plnit také v přírodě – skok přes padlý strom.

Natoč nám video, jak vám skvěle jde tento úkol.
Video vkládej do Facebookové skupiny pod příslušný úkol  – PŘESKOČ.

Tento úkol je o tom, abyste nám ukázali s pejskem, co neumíte. Fantazii se meze nekladou! 🙂 Můžete plnit tento úkol videem, ale třeba i fotografií. Věříme, že tento úkol zvládnete splnit, i když se zdá nesplnitelným. 😀

 

 

Pro bludiště potřebujeme větší množství různých předmětů – květináčky, hadříky, plyšáky, misku s hlínou, polštář, hrneček, zkrátka cokoliv nás napadne.

Rozmístíme je na jedno místo a schováme mezi ně dobrůtky. Kolikrát stačí jen vedle, na kraj, nebo je můžete schovat sofistikovaněji.

Když psa do bludiště vpustíme, začne hned hledat a čmucháním “vyhrává” odměny, které chutnají o to sladčeji.

Má pes z nějakého předmětu strach? Můžeme předmět vyřadit úplně, nebo dej  dobrůtky dál, kde to bude ještě pejskovi příjemné.

Mezi nejlepší výhody čmuchání jisto jistě patří navázání vztahu se svým psím parťákem. Ať již budeš s pejskem dělat jakoukoliv aktivitu, pomáhá rozšiřovat a utvářet vztah mezi psem a člověkem. Čmuchání může také pomoci jedincům s problémovým a strachovým chováním. Je však důležité si uvědomit, že tato disciplína není na čas a každé zvíře si ji může dle libosti dělat ve svém tempu. Avšak nepsané pravidlo je to, že by pejsek neměl být ve stresu, vztekat se a rozčilovat. Tyto faktory ukazují, že je toho již na zvíře mnoho a je potřeba snížit nároky. 

Dalším benefitem jak pro psa tak pro majitele je, že si poradí s unuděnými pejsky, udržuje je v psychické kondici, pomáhá odreagovat a učí psy sebekontrolu a koncentraci.

Natoč nám video, jak vám skvěle jde tento úkol.
Video vkládej do Facebookové skupiny pod příslušný úkol  – BLUDIŠTĚ.